sobota, 2 grudnia 2023

Nasz pomysł na szczodrogodowy kalendarz w tym roku (2023)

 

Fragment obrazu Jerzego Przybyła - "Dziaduch"

Szczodrogodowy kalendarz to nasza odpowiedź na kuszące z półek sklepowych kalendarze adwentowe. Ostatecznie nie tylko katolicy mają swój okres oczekiwania na święta – my również. W tym roku będzie to już czwarty kalendarz naszego syna.  

 

Za pierwszym razem były to małe paczuszki zawieszone na ustawionej w kącie pokoju gałęzi drzewa. W następnych dwóch latach gałąź wisiała pod sufitem opleciona maleńkimi, gęstymi światełkami i – niczym śnieżną, skrzącą się okiścią – obwieszona ponumerowanymi woreczkami w kształcie bałwanków. W tym roku zdecydowaliśmy się na klasyczną formę z okienkami. 

Najpierw jednak zatroszczyliśmy się o to, żeby mały rozumiał – i całym sobą czuł – czemu taki kalendarz ma właściwie służyć. Żeby  punkt ciężkości całej tej instalacji stanowiło oczekiwanie na to, co ma się wydarzyć, pragnienie, by Światło się nam odrodziło, oraz zrozumienie, dlaczego to jest takie ważne dla przyrody, a więc w konsekwencji i dla nas. Dlatego napisałam o szczodrogodowym kalendarzu książeczkę – jest to jedna z części naszej serii bajek o przygodach Duszana i sympatycznego piędzimężyka Myszoty. W tej części piędzimężykowi o kalendarzu opowiada mysz domowa, Mysia. Marzeniem moim jest, by kiedyś całą serię wydać, choćby w malutkim nakładzie, żeby służyć mogła także innym dzieciom. Póki co korzystamy z tego my, Duszek natomiast bardzo jest zadowolony, że może być twarzą tego projektu.

 

W książeczce o szczodrogodowym kalendarzu starałam się osadzić dziecko w okresie od pierwszego do dwudziestego czwartego grudnia. Mamy tam po drodze kilka ważnych dat:

 

- szósty grudnia

- dwunasty i trzynasty grudnia

- dwudziesty grudnia

- dwudziesty pierwszy grudnia

- dwudziesty czwarty grudnia

 

Delikatnie są tutaj wszystkie te dni zaznaczone. Docelowo  chciałabym o nich napisać osobne publikacje. Myślę, że część o Przesileniu zrobimy już w tym roku.

 

Wracając do tego, co już mamy – mocno zwróciłam uwagę na pogłębiającą się wciąż jeszcze ciemność, na słabnące Słońce, na aspekty pogodowe, wszechobecną szarugę. Wszystko po to, żeby jak tylko się da napiąć strunę oczekiwania na to, co nazywamy przesileniem – odwróceniem sił.   

 

Oprócz tego jest też motyw radości nie tylko z bycia obdarowywanym, ale też z obdarowywania innych. Podrzucam pod rozwagę dziecka kwestię wyboru podarunku – że warto kierować się pragnieniami i potrzebami osoby, której chcemy coś dać.

 

Kilka pieczeni upieczonych na jednym ogniu, czyli moja specjalność. ;)

 

Na poniższych zdjęciach widok książeczki na ekranie komputera. Dopóki nie mamy jej wydanej, wrzucam tylko takie poglądowe zdjęcia – może któregoś z rodziców zainspiruję tym do stworzenia własnej wersji dla swoich pociech.  

 

 

Od początku postanowiliśmy, że będziemy wykorzystywać kalendarz nie tylko do tego, żeby sprawiać małemu radość, ale też w celach edukacyjnych. Takiej okazji aż szkoda nie wykorzystać, prawda? W ubiegłym roku mały dostawał figurki zwierząt, ludzi i bogów przeznaczone do naszej całorocznej wieloświątecznej słowiańskiej „szopki”. Zdarzały się też książeczki albo przyjemne zadania do wykonania, jak na przykład malowanie kartek dla bliskich. W tym roku zastanawialiśmy się nad ciekawymi elementami z klocków Lego – dla dziecka to zabawka, a okiem rodzica to ćwiczenie motoryki małej, nauka konstruowania i trening cierpliwości – ale nie byliśmy pewni, czy rzeczywiście to go teraz ucieszy, bo na razie mierzy się z podstawowymi klockami i pojazdami. Może wrócimy do tego pomysłu w przyszłości. Jeśli nadal będzie u nas szaleństwo na Jeźdźców Smoków, to może postawimy na elementy wikińskiej wioski. Od wikingów – wiadomo – do słowiańskich tematów już niedaleko. ;)

 

 

Co zatem znajdzie się w okienkach w tym roku?

 

Duszan sam, poprzez swoje zachowanie, podpowiedział nam, co mu aktualnie w duszy gra.

 

 

Jakiś czas temu zamawiałam w sklepie internetowym piękną, intensywnie wybarwioną kulę lapis lazuli. Sprzedawca dołożył w gratisie malutki ametyst. Duszek właściwie od razu przyjął, że kamień był przeznaczony dla niego. Zupełnie zwariował na jego punkcie: nosił go, głaskał, nie wypuszczał z ręki. Z wielką uwagą słuchał filmików o jego właściwościach, a kiedy zachorował, obłożył się kryształami górskimi, swojego „Ametyścika” (tak ma na imię) ściskając w dłoni – i tak spał, licząc na uzdrawiające wpływy minerałów. Ponieważ kamyczek był naprawdę mały, a nasz syn jest naprawdę energiczny, drżeliśmy na myśl, że ta intymna relacja mogłaby się zakończyć zaginięciem Ametyścika i dramatycznymi akcjami poszukiwawczymi. Zapobiegawczo więc Piotr zrobił Ametyścikowi drewnianą ramkę i stworzył w ten sposób Duszanowi ciekawy wisior.

 

Ametyścik otworzył Duszka na chęć poznawania minerałów, zaczęłam więc obserwować, jak moje własne kamienie zmieniają miejsca pobytu lub – o zgrozo – te delikatniejsze doznają uszczerbków na swej wyjątkowej urodzie.

 

Ratując więc trochę moje własne zbiory, a trochę Duszanka przed traumatyzującym „Nie dotykaj, bo zniszczysz!”, uznałam, że zbliżający się okres przedświąteczny stanowi doskonałą okazję, żeby małego wyposażyć w jego własnych kamiennych przyjaciół.

 

Zerknęłam najpierw na gotowe kalendarze adwentowe z minerałami. Cenowo nawet wyglądało to kusząco, jednak opinie były bardzo kiepskie – zwykle kamienie i minerały w nich były maleńkie i takie raczej… standardowe. A kiedy, przeglądając zestawienie, znajdowałam w nich „cytryn”, który wcale cytrynem nie jest, tylko prażonym ametystem, ochota na taki zakup przechodziła mi automatycznie. Zdecydowałam więc, że zrobię małemu własny zestaw – możliwie jak najbardziej zróżnicowany pod względem formy i kolorystyki. Niektóre z kamieni dostanie zarówno w postaci surowej, jak i szlifowane. Także kryształy różnią się swoim ukształtowaniem. Niech pozna, jak różnorodne i piękne są te pierworodne dzieci Matki Ziemi.

 

 

Pierwszy odpakowany kamień - karneol

Koszt takiego kalendarza był dosyć wysoki w stosunku do mojej wypłaty, bo oprócz kilku ekonomicznych „klasyków” z kilkoma minerałami zaszalałam, a i Dziaduch mu szóstego grudnia dołoży do buta obelisk z labradorytu za 80 zł. Dlatego prezent świąteczny, ten „spod choinki” (u nas spod zbożowego Dziaducha) będzie już bardzo skromny, symboliczny wręcz. Może jakaś rzecz z drugiej ręki nawet. Albo mu coś sami zrobimy, jeszcze nie zdecydowałam. Dziadkowie zapewne zapełnią prezentową lukę. A ja mam dosyć zabawek, które się dziecku bez sensu kupuje, „bo trzeba”, a potem kurzą się i zagracają mieszkanie, bo mój syn akurat, zresztą podobnie jak koty, za jedyne godne uwagi zabawki uważa karton, klej, taśmę klejącą oraz folię bąbelkową.Wiem, przyjdzie kiedyś taki czas, że Szczodre Gody staną się okazją, żeby poprosić o markowy ciuch albo grę komputerową, a człowiek już od lutego będzie się zastanawiał, skąd na to wziąć fundusze, póki co jednak Duszek jest jeszcze w tym cudownym wieku, że można mu sprawić dużo większą radość paczką owocowych żelków.


Niektóre z niespodzianek, które jeszcze czakają na małego :)1 komentarz:

  1. Twój post to arcydzieło błyskotliwości! Wnikliwy, dobrze sformułowany i naprawdę wartościowy. Dziękuję za podzielenie się swoją perspektywą.

    OdpowiedzUsuń