środa, 26 lutego 2014

Kultura novodrevna 
 
Nie odrzucając rozwiązań, które oferuje nam współczesny świat, a jednocześnie wracając do Przy-Rody, widząc się w jednym kręgu ze wszystkimi innymi bytami zamieszkującymi Matkę Ziemię, wybieramy zamiast "cywilizacji" - kulturę...   (Fotografia: http://www.ved.sk/RC.prezitie13_obr.htm)

Krótka definicja ze strony Novodrevo:


Kultura jako taka definiuje się jako >kompleks specyficznych duchowych, materialnych, intelektualnych i emocjonalnych cech danej społeczności tudzież socjalnej grupy, obejmujący swoim zakresem sztukę, literaturę, powszechny styl życia, system wartości, tradycję i wiarę< (ze słowackiej Wikipedii).


Pojęcie novodrevna to słowny nowo-twór (neologizm, nowosłowie); powstało ono z połączenia rdzeni nov i drev. W językach słowiańskich rdzenie te wiąże się z: czymś nowym, nowością (dla nov) oraz z drewnem/drzewem i czymś, co było drzewiej czyli dawniej (dla drev).  (...)


KULTURA NOVODREVNA jest kulturą czerpiącą z zachowanych kulturalno-historycznych źródeł a jednocześnie szukającą sobie miejsca i sposobu życia we współczesnym społeczeństwie.


Zdrowe przyrodne pożywienie z własnoręcznie wykonanych naczyń. Fotografia ze strony: http://www.ved.sk/RC.prezitie13_obr.htm

KULTURA NOVODREVNA odwołuje się do kultury naszych słowiańskich Przodków, do rodzimej duchowości i rodzimych wartości. To zdrowy grunt, na którym możemy się rozwijać. Wzrastamy i rozrastamy się, korzystając z wiedzy i doświadczeń Przodków, z dziedzictwa, które przejawiło się nie tylko materialnie, ale również z tego, które nosimy w sobie.

Co takie odwoływanie się do kultury Przodków oznacza w praktyce, łatwo zrozumieć na przykładzie ot choćby koszuli:
- Nie o to chodzi, żeby jej krój był "historyczny", lecz żeby wykonana była z naturalnego płótna, najlepiej z roślin występujących lokalnie, niemanipulowanych genetycznie i niezatrutych chemią.  Bo istotne jest, żeby koszula nie była izolatorem pomiędzy nami a świętymi żywiołami, przyrodą; krój może sobie być jak najbardziej współczesny, jeżeli akurat w takim czujemy się dobrze. Najwierniejsza natomiast kopia stroju historycznego wykonana ze sztucznej tkaniny zawsze będzie stanowić materialną i duchową blokadę, utrudniającą kontakt ze świętością świata (doznawanie jej, doświadczanie, wtapianie się w nią, oddawanie się i czerpanie z niej).  Odwołujemy się zatem nie do samej formy (choć czasem także i do niej, bo niektórym współczesnym formom daleko do doskonałości tych dawnych), ale przede wszystkim sięgamy do gruntu, do głębokiej mądrości Przodków, przejawionej w starosłowiańskiej kulturze.
- W naszą koszulę możemy dodatkowo wszyć słowiańskie symbole - nie jako ozdoby (ozdobami staną się same przez się), lecz jako znaki czarowne - wzmacniające nas, chroniące, przypominające o rzeczach istotnych; podstawą jest tu jednak znowu nasza wiedza odnośnie ich znaczenia, zrozumienie ich wartości i to, jak z nami rezonują.

J.K.


W nowoczesnym stylu, ale całkowicie przyrodnie - czyli novodrevna moda na co dzień. Zdjęcie ze strony sklepu: http://www.webareal.sk/esopaupohanaZe strony: http://novodrevo.rucnapraca.sk/tvorba/zenske-odevy/zenske-saty/"Tańcowała igła z nitką"- także w męskich dłoniach. Podczas "Obozu rzemiosła, zręczności i przeżycia". Fotografia ze strony: http://www.ved.sk/RC.prezitie13_obr.htmStudia nad wzorami i symbolami. A i koszula niczego sobie ;) Zdjęcie ze strony:http://www.ved.sk/RC.tabor.vedomecky12.obr.htm


O NOVODREVNEJ HUDBIE (MUZYCE):
Fragmenty artykułu ze strony http://www.ved.sk/RC.hudba.cim.htm

Czym się różni novdrevna hudba od ethno, world music, folku i folkloru?

Nova - czyli stworzona w obecnych czasach.

Drevna - czyli wychodząca z dawnych korzeni (z tego, co było drzewiej).

Jest przyrodna i przyrodzona, mocna i delikatna, pobudzająca i ducha pełna.

Jak może nowa hudba wychodzić z dawnych korzeni? Poprzez instrumenty, sposób śpiewu, ale i poprzez całościowo ujmowaną atmosferę, ładunek, jaki ze sobą niesie; wreszcie poprzez świadomość a więc ducha.

O ile w stylach ethno czy world spotykamy się z nowymi, nowoczesnymi adaptacjami starych pieśni (często powstającymi przy użyciu nowoczesnych elektronicznych instrumentów; utworami zaśpiewanymi w nowoczesnym stylu), o tyle w novodrevie jest zupełnie na odwrót. Pieśni są z reguły nowe, jednak sprawiają wrażenie, jakby były dawne. Czyli w zasadzie są kontynuacją dawniejszych nurtów przyrodnej hudby (na naszym terenie praindoeuropejskiej, słowiańskiej, góralskiej). Pewien rodzaj wyjątku stanowią utwory mające niemalże rockową konstrukcję, z tym, że zagrane są na przyrodnych, drewnianych instrumentach. (...)

W novodrevnej hudbie:

Chodzi o bezpośredniość, prostotę, nieteatralność (w sensie nieudawania niczego), o przyrodzoność muzyczną i słowną - chodzi o to, żebyśmy śpiewali to, czym jesteśmy i byli tym, co śpiewamy (tu tkwi różnica między novodrevem a folkiem czy folklorem). (...)

Nie chodzi o techniczną wirtuozerię (o to się nikt nie sili), ale w pierwszym rzędzie o ładunek duchowy. Nie znaczy to, że by niektóre teksty nie mogły być poetycko podkute, albo żeby rezygnować z wymagających, technicznie bardziej złożonych utworów. Chodzi o to, żeby muzyka brzmiała jasno. (...) 
Zdjęcie ze strony: http://www.ved.sk/RC.prezitie13_obr.htm

Žiarislav a Bytosti


2 komentarze:

  1. Tędy wiedzie droga ku harmonii z Gają...
    w PRZY RODZIE W ZGODZIE I W SWOBODZIE
    pozdrawiam
    k.

    OdpowiedzUsuń