wtorek, 28 stycznia 2014

Gromnice / Perunowe Dni


Kiedy zima mocno już daje się we znaki, kiedy nasyciwszy już oczy jej białym majestatem, zaczynamy tęsknić za zielenią, za ciepłem, za życiem... kiedy marzy nam się już ten moment:


Perun - rzeźba Jerzego Przybyła


gdy Perun po długiej przerwie z trzaskiem spadnie w łono Matki Ziemi, czyniąc je płodnym i gotowym do przyjęcia i wydania życia...

Sławimy go i zaczynamy przyzywać. Bo kiedy pojawi się on - Gromowładny - wraz z nim nadejdzie także utęskniona wiosna, rozkuwając świat z lodowych kajdan...

Žiarislav:

(fragmenty ze strony: http://www.ved.sk/RC.perun.dni.htm)


Gromnice (02. luty) to w słowiańskim roku obrzędowym pierwsze przedwiosenne święta. Święta te poświęcone były Perunowi - starosłowiańskiemu bóstwu, związanemu z pogodą i urodzajem. Ludzie prosili Peruna o urodzaj, najpewniej też - podczas Gromnic właśnie - o nadejście wiosny. Zapalano obrzędową świecę [gromnica to świeca poświęcona Gromowładnemu - J.K.] która miała chronić przed niełaską i uderzeniem pioruna. W późniejszym czasie Gromnice przeniknęły również do kalendarza chrześcijańskiego, gdzie mają dość niejasny charakter. 


Pierwotnie były to dłuższe święta, podczas których w lutej zimie - w miesiącu lutym - schodzono się w towarzystwie przyjaciół i rodziny z osady i zagrzewano się duchowymi świętami i zabawą. Dzisiaj znamy te obchody pod zmienionym, późniejszym mianem zapustów/karnawału. Zachowały się też nieodłączne maski (pierwotnie obrzędowe).
Perunowe Dni na ulicach Słowacji. Jak widać przechodnie reagują bardzo pozytywnie:*

Obchody Perunowych Dni - święto dla ducha i ciała:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz