wtorek, 17 września 2013

O bloguPRZYPIECEK

W Kręgu Rodzimych Wartości…

Witaj, miły Gościu!
Serdecznie zapraszam Cię na mój Przypiecek!

Blog z założenia służyć ma zebraniu i przechowywaniu w jednym miejscu ważnych moim zdaniem  źródeł wiedzy o duchowości rodzimej, słowiańskiej. W dużej mierze będą to przekłady artykułów i wypowiedzi Žiarislava Miroslava Švickýego (który udzielił na to pełnej zgody). Z pewnością dorzucę też od czasu do czasu coś od siebie.
Przypiecek: Ława wokół pieca, na której się siadało. Czasem funkcjonował jako miejsce do spania.


Miejsce pełne ciepła, przy samym wiecznie gorejącym sercu domu. Idealne, żeby usiąść, zatrzymać się na chwilę, napić się miodu, pogawędzić…


Rodzime wartości: Wartości zakorzenione w Słowiańszczyźnie; w etnicznej, Przyrodzonej Wierze Słowian.


Krąg, okrąg, koło: Kształt-symbol...

Mówimy o Kole/Kręgu Bogów, Kole Życia, Kole Roku, o tym, że jako Ludzie jesteśmy w jednym kręgu wraz ze wszystkimi innymi Bytami, zamieszkującymi nasz świat; słowiańskie wioski i grody powstawały na planie koła; ku czci Bogów wznoszono chramy (chram-koło), wokół miejsc świętych i miejsc obrzędów usypywano wały; dla zmarłych wznoszono kopce, których podstawą było koło. W świąteczne dni stawano w kręgu i dzielono się kołaczem.  


Žiarislav pisze na ten temat tak: „Gdy dzisiaj spojrzymy na ziemię z góry, z lotu ptaka, zobaczymy  same czworokątne budynki i działki. Jest znamienne, że w czasach swobody duchowości przyrodzonej były to okręgi, ucieleśniające holistyczne – ‘okrąglejsze’ – spojrzenie naszych przodków na świat.”


GOŚCIU, SIĄDŹ NA PRZYPIECKU 
A ODPOCZNIJ SOBIE!
Brak komentarzy: